Mardin evlerinin büyüleyici özellikleri

Mardin kültürel ve tarihsel özelliklerine bakıldığında adeta zamanın durduğunu hissettirecek bir şehirdir, büyüleyici kadar güzel duygular yaşatan özellikleri evleriyle beraber bir çok güzellik tarihi vardır. Anadolu Jetin hafta sonu karşılıklı olarak düzenlediği 89.99 TL den başlayan uçuş fırsatları ile bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Alacağınız bilet sayesinde Anadolu Jetin anlaşmalı olduğu otellerden de %15 gibi bir indirimden yararlanabilirsiniz.

 Mardin Şehrinin Güzellikleri

Mardin şehri farklı dini inanışları bünyesinde barındırdığından sanatsal açıdan da dini açıdan tarihi değer niteliği taşıyan camiler, türbeler, kliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.

Mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler olarak size Zinciriye medresesi ve Şeyh Çabuk Camisinden bahsedebiliriz. Buralarda hem ibadetinizi gerçekleştirip hem de sanatsal değer taşıyan bir takım mimari özellikleri de görebilirsiniz.

Özellikle kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen yer ise eski mutfak eşyalarının satıldığı bakırcılar çarşısı. Şimdilerde bakıra rehabet olmamasına rağmen mutlaka herkesin uğrayıp hatıra niteliği taşıyacak bir eşya alması için kapılarını açar.

Dizi ve filmlere de konu olan meşhur Midyat Evleri. Bu evlerin mimari yapıları, kullanış biçimleri sosyal hayata uygun olarak yapılmıştır. Midyat evlerinin en dikkat çekici özelliği ise kullanılan taşların normal taşlardan farklı olmasıdır. Burada kullanılan taş Kalker taşı olarak bilinir ve bu taş açık renkli ve sarmal bir yapıdadır.

Buraları ziyaret ettikten sonra Mardin müzesine geçiş yapabilirsiniz. Cumhuriyet Meydanın kuzeyinde bir grup Süryani evlerinin arasında bulunmaktadır. Bir takım restore işlemlerinden geçip 1895 yılında müze olarak turistlere kapılarını açmıştır. Müzenin içerisinde Mardin Şehrinin en önemli özelliği olan ve belirli bir emek isteyen gümüş işçiliği ile yapılmış el ürünleri sergilenmektedir.

Bu kadar yer gezdikten sonra meşhur Mardin yöresel yemeklerini tatmadan geri dönülmez. Zengin bir mutfağa sahip olan bu şehirde özellikle; çiğ köfte, keşkek, zerde, helva çeşitleri ve cevizli tatlılar yenilebilir.

Sevdiklerinize de küçük birer hediye olarak Mardin’ in telkari gümüş işlemesi alınabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir