Mardin Havalimanı İletişim Bilgileri

Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Mardin Havalimanı Kızıltepe mevkiinde bulunmakta olup iletişim bilgileri olan 0 482 313 34 00 telefon numarası ve 0 482 313 34 04 faks numarası ile havalimanıyla iletişim sağlanabilir. İnternet aracılığı ile Mardin Havalimanı ile iletişim kurmak isteyenler iletişim bilgileri arasında bulunan e-mail adresini kullanıp iletişime geçebilirler. İlk olarak 1999 yılında uçak seferleri başlayarak hizmete girmiş olan havaalanı 2011 yılının Haziran ayında pistinde çalışmalar yapılmak istenmesi dolayısı ile hava trafiğine kapatılmıştır. 2011 yılının sonuna kadar kapalı kalan alanda teknik blok yapılıp yenilikler yapılmıştır. Yenilenen terminal binasına 2014 yılının Temmuz ayında geçilmiş ve yapılan yenilikler ile alan uluslar arası bir havalimanı haline getirilmiştir.

Havaalanından ulaşım ticari taksi, minibüsler ve özel araçlar ile sağlanmaktadır. Terminal binasının önünde hazır bekleyen ticari taksiler ücretleri taksimetre hesabına göre belirlenmekte olup Mardin şehir merkezine ortalama 40 TL, Kızıltepe merkeze ise 20 TL’ye götürmektedir. Havaalanının nizamiye kapısından geçen minibüsler ile 2018 tarifesine göre 1,5 TL karşılığında Kızıltepe’ye, 3,5 TL karşılığında Mardin’e ulaşım sağlanabilir. Ayrıca havaalanı bünyesinde yolcuya açık alanlar 1736 metrekare olup 254 araçlık açık otopark da özel araçlar için kullanılabilir. Otoparkın ücretleri Devlet Hava Meydanı İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarifeye göre düzenlenmektedir. Alanda sadece yurt içi uçak seferleri yapılmakta olduğunda iç hatlar terminali bulunmaktadır. Dış hatlar vardır fakat sefer bulunmamaktadır.

Mardin tarihi ve kültürel yapısı itibari ile dünyanın dikkatini çekmektedir. Bundan dolayıdır ki şehir yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Havaalanı şehrin dünyaya açılmasını sağladığı gibi kentin ekonomisine de büyük bir katkı sağlamıştır. Daha önceleri haftanın sadece bir günü tarifeli sefer yapılırken günümüzde Mardin ile İstanbul, Mardin ile Ankara ve Mardin ile İzmir arasındaki sefer sayıları artırılmış ve uçaklar yüzde yüz doluluk oranına ulaşmışlardır. Mardin Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları tarafında işletilen İzair firması İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na, Pegasus Havayolları İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na seferler düzenlemektedir. Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’na, Anadolujet ise Ankara Esenboğa ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na günün ve haftanın belirli saatlerinde uçuşlar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir