Mardin Taşevleri gezilecek yerler

Ülkemizin saklı kalmış güzelliklerinin bulunduğu yerlerden biri olan Mardin ilinde taşevler oldukça dikkat çekici mekanlar olarak yurtiçinden ve yurt dışından turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Mardin içerisinde farklı kültürleri ve bu kültürleri ait farklı mimarileri bünyesinde taşımakta ve Taşevler de bu mimariler arasında en önemlileri olarak yer almaktadır. Anadolu’dan geçmiş olan tüm medeniyetler bir şekilde Mardin’de izlerini bırakmıştır. Bu sebeple Mardin oldukça farklı kültürün bir arada yaşandığı bir mozaik olarak çok dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Mardin’i ziyaret edenlere için çok farklı sürprizlerin bulunmasının yanında taşevleri gezmek ve incelemek olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Geleneksel özellikleri tüm güzelliği ile yansıtan bu evler mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Taşevlerin yapısı incelendiğinde bu evlerin öncelikle yüksek duvarlarla diğer evlerden ve soksk kısmından ayrıldığı görülmektedir. Yine bu evlerde iç avlu denilen ve özellikle yaz sıcağında çok fazla kullanılan açık bahçe kısmı bulunmaktadır. Bahçe içinde eskiden ahır olarak şimdilerde depo olarak kullanılan bölümü vardır. Bu evler yapılış olarak taş mimarisinin en güzel örneklerine sahip olmasının yanında oldukça dayanıklı olmaları ve uzun yıllar hiç zarar görmeden kullanılmaları ile de dikkat çekmektedir. Bu evlerin şahsi mülk olarak kullanılmasının yanında restore edilerek otel ve restoran olarak kullanılanları da bulunmaktadır. Mardin’i gezmeye gelen birinin bu evleri görmesi ve incelemesine kesin gözü ile bakılmaktadır.

Mardin ziyaretinde taşevlerin yanında özelikle çok fazla bulunan medreselerin, kiliselerin ve manastırların görülmesi de gerekmektedir. Her birinin tarihi mimari özelliklerinin yanında dini özellikleri de bulunmaktadır. Mardin’de bulunan kültürlerin her birine ait ibadet alanlarının aççık olması ve herkesin inancını bir arada rahatça yaşaması bu şehrin en büyük güzelliklerinden biri olarak görülmektedir. Özellikle Altunboğa Medresesi, İzozoel Kilisesi, Mor Gabriel Manastırı bu dini mekanlar içerisinde en çok ziyaretçi çekenleri arasında yer almaktadır. Mardin’de yer alan bu büyük manastırların ve medreselerin yapılarında da taşevlerin mimari özelliklerini görmek mümkündür. Bu mekanlar yüzlerce yıldır kullanılmakta ve yıkılmadan sapasağlam zamana karşı koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir