Medeniyetin Başkentliğini Yapmış Bursa

Bursa şehri Osmanlı İmparatorluğunun ilk şehri olması hasebiyle tarihin oluk oluk kendini hissettirdiği bir şehirdir. Kervansaraylar, camiler, hanlar, hamamlar, tarihi köyler ve birçok içerik ile şehir adeta turistleri kendisine çağırmaktadır. 2016 yılında yapılan bir araştırmada şehir dünyada yaşanılması rahat şehirler sıralamasında 28. sırada yer almaktadır. Dünya şehirleri arasında bu sırada iken Türkiye’de aynı sıralamada ilk sırada gelmektedir. Türkiye’nin yaşam standartları açısından en uygun şehri Bursa şehridir. Bursa şehrinde en önemli ekonomik gelir kaynağı sanayidir. Otomotiv, tekstil, makine ve gıda sanayisinde oldukça etkili yatırımlar vardır. İkinci olarak ise turizm gelmektedir. Şehir kervansaraylar, camiler, hanlar, parklar, kaleler, hamamlar, tarihi köyleri ile harika eserlere sahiplik etmektedir.

Bursa’da nereler gezilir?

Tarihi zenginliklere sahip olan şehirde en önemli sembollerden bir tanesi harika bir başyapıt olan Bursa Ulu Camidir. Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılmıştır. Çok ihtişamlı bir yapıdadır. Mimarı Ali Neccar’dır uğramadan geçmeyin. Yeşil Medrese ise başka bir temel eserdir. Bursa’da yer alan Atatürk Evi ise Atatürk’ün 2. kez şehre gelmesi ile yapılmıştır. Ayrıca şehirde yer alan Bursa Hanları ticaret merkezi olarak çok seneler görev yapmış Bursa’da güzel bir semboldür ve çok sayıda han yer almaktadır. Ayrıca Uludağ’da Türkiye’nin en ünlü kayak merkezi yer almaktadır. Ayrıca şehirde UNESCO kültür kentleri listesinde yer alan Cumalıkızık köyü yer almaktadır. Tirilye köyü ise harika bir Rum köyüdür. İznik çini işçiliği çok gelişmiş olan bir ilçedir. Mudanya ilçesi ise deniz yolu ile ulaşılabilen çok gelişmiş bir ilçesidir.

Yemek olarak ise oldukça kaliteli yemeklere sahiptir. Kestane şekeri dünyaca ünlüdür. İskender Kebap’ı ile yine dünyaca üne kavuşmuş şehirlerden bir tanesidir. Kemalpaşa da Bursa’ya özgü ünlü tatlılardandır. Bursa’ya gidecekseniz en güzel aylar Temmuz-Eylül ayları arasında gitmeniz oldukça iyi olacaktır. Ayrıca Bursa’da daha saymaya sıra bulamadığımız güzellikler yer almaktadır. Kalacak yer olarak ise oldukça fazla otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir