Mısır İskenderiye uçak biletleri

Arap ülkelerinden Mısır En ünlü şehirlerinden bir tanesi olan İskenderiye adını tarihi karakterlerden bir tanesi olan Büyük İskender’den almıştır. Turizm açısından oldukça gelişmiş bir şehir olan İskenderiye yılda 1 Milyar doları aşan bir gelir sağlamaktadır. Bu şehre yukarıdan baktığınız zaman onlarca kanala bölünmüş renkli bahçeler görürüz. Buranın bereketi sayesinde yüzyıllarca çeşitli bitkiler yetişir. Bunlar ise pamuk, pirinç, meyve ve sebzelerden oluşan sebze türlerindendir. Görülmesi gereken yerlerden biri olan bu şehir antik çağın başlangıcı olarak tanınır. Akdeniz’in antik yaşam öyküsünü gizemli bir biçimde bize sunan bir şehirdir burası çünkü Antik Tanis ve Sais kentleri bugünkü doku içinde, insanlar, evler, camiler, yollar ve benzeri yapıları barındırdığı için bize ülkemizi hatırlatır. Bir balıkçı kasabası olan kimliğinden sıyrılıp, erken dönem metropollerinden birine dönüşür çünkü Yahudi, Yunan, Ermeni ve Arap yerleşimi ile bir araya gelmiş bir toplumu vardır.

Bu Şehre Geldiğimiz Zaman Nereyi Gezebiliriz

Akdeniz’in tadını çıkarabileceğimiz şehir olan İskenderiye kentte modern ve konforlu otellerin plajları vardır. Bu şehrin 140 km’yi bulan bir kumsalı vardır. İnsan akınına uğrayan bu kumsal yaz aylarında Kahire’den gelenleri ağırlar. Bu şehir Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak tanınmaktadır. Bir yerden bir yere gitmek için halen faytonlar kullanılıyor.

Eğlence Yerleri Neresidir ve Nasıl Bir Kültür Vardır?

Bilim, kültür ve sanat için oluşturulmuş oldukça büyük bir yapı bu günkü İskenderiye Kütüphanesini oluşturmaktadır. 160 metre uzunluğunda bir silindir olarak tasarlanmış olan bu kütüphane 2002 yılında açılmış olan bir kütüphanedir. İskenderiye’nin en geniş ibadet yeri olarak ortaya çıkan bir yapı vardır burası ise 1775 yılında inşa edilmiş olan ve ayrıca 13. yüzyıl Endülüs Sofilerinden birinin türbesi haline gelen  Müslümanların ibadet için kullandığı Ebu’l Abbas Cami’sidir.

Peki Buraya Geldiğimiz Zaman Neler Yiyebiliriz

İskenderiye’nin kafeleri aslında buraya geldiğimiz zaman ilk görülmesi gereken yerlerden biridir. Bir marka olmayı başarmış olan bu kafeler denize bakan terasları, duvarda yağlı boyaları ve koca aynaları ile ünlü hale gelmiştir. Akşam yemekleri için tercih edilebilecek bir mekan olarak balık restoranları ve kafeleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir