Namıdiğer El-Aziz ve Harput Diyarı Elazığ

Yukarı Fırat bölümünde yer alan bir Doğu Anadolu kenti olan Elazığ’ a gitmek artık çok kolay, yaklaşık olarak 9 yıldır bu sektörde hizmet veren Anadolu Jet Anadolu’ nun bir çok yerinden halka hizmet edebilmek için en iyi teknoloji sayesinde ve en alt limitlerle uçmanıza yardımcı olan bu şirket bir Türk hava yolu şirketidir.

Elazığ’ da Görülmesi Gereken Yerler

Elazığ Doğu Anadolu da tarihi Harput Kalesinin bulunduğu tepenin eteğinde olan bir ildir. Şehir genellikle dağlarla ve ovalarla kaplıdır. Malazgirt muharebesinden sonra Türklerin eline geçen şehirde artık hüküm Türklerin olmuştur.

Gezilecek yerlerin baktığımızda ise ilk olarak gözümüze meşhur Harput Kalesi Çarpmaktadır. Harput çeşitli dönemlerde bazı uygarlıklara da ev sahipliği yapmıştır. Harput ta günümüze de ulaşan bir çok alt yapı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise Meryem Ana Klisesi, İç (Süt) Kale, Ulu Cami, Esediye Cami, Alacalı Mescid, Fatih Ahmet Baba Mescid ve Mansur Baba Türbesidir.

Dikkat çeken diğer yapı ise Buzluk Mağarasıdır. Harput semtinin kuzeydoğusunda ve Keban Barajı gölünün seyir tepesindedir. Bu mağarada yaz aylarında doğal olarak tabakalar, sarkıtlar ve dikitler halinde buzlar oluşmaktadır. Kış aylarında ise bu durumun tam tersi yaşanmaktadır.

Aynı zamanda gidilip görülmesi gereken bir diğer yapı da Hazar gölüdür. Hazar Baba ve Astar Dağları arasına sıkıştırılmış tektonik bir göldür. Mavi Bayrak ödülüne laik görülmüş bir göldür.

Hazar gölünün yanında bir de görülmeye değer Keban Barajı yer almaktadır. Türkiye’ nin en büyük yapay gölüdür. Su avcılığı ve balık üretimi yapılmaktadır. Aynı şekilde halkın ve gelen turistlerin dinlenebileceği çok sayıda piknik alanı ve balık yenilebilecek yerler bulunmaktadır.

Bu kadar çok yer gezdikten sonra herkesin aklına Elazığ’ a kadar gidip ne yemeli sorusu akıllara gelir. Elazığ mutfağı çeşit bakımından çok fazladır. Hatta şehrin kendine has ve kendi ismiyle anılan pek çok yemeği de vardır. Bunlardan en meşhur olanlarını sizler için sıralayalım. Kellecoş, işgene, Harput köfte, taş ekmeği, peynir ekmek, fodula gibi yemekleri de yiyip gezinizi sonlandırabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir