Nemrut Dağı Nerede ve Nasıl Gidilir

Nemrut Dağı ile ilgili güzellikler bahsedildikçe nerede olduğunu ve nasıl gidilir öğrenip gitmek isteyenler için Nemrut Dağı Güneydoğu Anadolu Bölgesinin gözde illerinden biri olan Adıyamanın Kahta ilçesindedir. Nemrut Dağı ulaşımı hem karayolu hem de havayolu ile sağlanmaktadır ki nerede olduğunu bilmek ve nasıl gidilir konusunu öğrenmek isteyenler için birinci yol hızlı ve rahat olan havayoludur. Kahta ilçesine ortalama 15 kilometre uzaklıkta bulunan Adıyaman Havalimanı’na kadar uçak ile gelen ziyaretçiler alandan Havaş servisleri gibi yolcu servislerini, ticari taksi, kiralanan araçlar veya toplu taşıma otobüsleri ile Kahta ilçesine gelebilirler. Kahta ilçesinden dağa çıkmak için sürekli kalkan minibüsler kullanılabilir. İlçede kalmak isteyenler için otel ve pansiyon imkanları da bulunmaktadır.

Uçakla uçmayı tercih etmeyenler için ise karayolu ikinci alternatif olarak sunulabilir. Ülkemizin bir çok ilinden direkt olarak Kahta ilçesine veya Adıyaman’a otobüs firmalarının seferleri bulunmaktadır. Farklı otobüs firmalarından günün değişik saatlerinde Adıyaman’a yapılan yolculuk sonrası ilçeler arasında sefer yapan minibüsler ile Kahta’ya geçilir. İlçe ile Adıyaman merkezinin arası uzak olmayıp 35 kilometre kadardır. İlçeden isteyen yalnız başına Nemrut’a çıkabileceği gibi isteyenler de otellerin düzenledikleri Kommagene turlarına katılabilirler. 2150 metre yüksekliğinde bulunan Nemrut Dağı’ndan Kommagene dönemine ait heykeller bulunur. Bir tane daha Nemrut vardır ki o da Bitlis ilinin Tatvan ilçesinde bulunan sönmüş yanardağdır. Turistik mahiyeti olan üzerinde kalıntıların bulunduğu Adıyaman’daki Nemrut’tur.
.
1988 yılından itibaren UNECSO tarafından Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmiştir. Dünya mirasları içinde alınmasından sonra milli park olan Nemrut Dağı’na ziyaret için en uygun vakit Mart ayı ile Kasım ayları arasıdır. Tabi bu durum hava şartlarına ve iklime göre de değişiklik göstermektedir. Karadut Köyü’ne kadar asfalt ile döşeli olan yollardan gerçekleştirilen turlar uzun, normal ve kısa olarak çeşitlilik göstermektedir. Dağın gelenleri hayran bırakan en önemli özelliği güneşin doğuşu ve batışının olağanüstü muhteşemliği ile seyredilebilmesidir. Dünyanın sekizinci harikası olan Nemrut Dağı’nda heykellerin yanındaki kitabe ve anıt mezarlar vardır. Kommagene Krallığı’nın Krali Tümülüs’ün heykelleri, zamanın tanrılarını temsil eden kartal heykelleri, cendere köprüsünü ve yeni kale görülmeli ve sert kayaların oyulması ile oluşmuş teraslardan gün doğumunu izlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir