Nevşehir Kapadokya Havalimanı Adresi

Ülkemizin turistik alanlarından Kapadokya Yöresinin yüksek turist potansiyeline cevap vermek için Tuzköyü Belediyesi Nevşehir Kapadokya Havaalanı Girişi Gülşehir adresi ve konumunda Nevşehir Kapadokya Havalimanı yapılmıştır. Dünyanın 8. Harikaları olarak biline Peribacaları ile meşhur Kapadokya Yöresinin hızlı ve konforlu olduğundan daha çok tercih edilen havayolu ulaşımı kolay bulunabilen adresi ile Kapadokya Havalimanı tarafından sağlanmaktadır. 1998 yılında Nevşehir Tuzköy Hava Meydanı adı ile açılan havaalanı 1998 yılının Aralık ayında resmi gazetede yayınlanan karar ile Nevşehir Kapadokya Havalimanı olarak değiştirilmiş ve uluslar arası sınır kapısı ilan edilmiştir. 2015 yılında verilen yeni bir karar ile değiştirilerek alanın ismi sadece Kapadokya Havalimanı olarak değiştirilmiş ve o şekilde anılmaya başlanmıştır.

İlçe merkezine 10 kilometre, il merkezine ise 30 kilometre mesafede bulunan alandan ulaşım yolcu servisleri, ticari taksiler, terminal içinde bulunan rent a car bürolarından kiralanan araçlar ve özel araçlar ile sağlanmaktadır. Yolcu servisleri, şehir merkezi, Aksaray ve Kırşehir il merkezlerine servis yapmaktadır. Yolcu servisleri havaalanı müdürlüğünün görev verdiği özel bir şirket tarafından üstlenilmiş durumdadır. Ticari taksiler, havaalanının terminal binası önünde uçak saatlerine göre hizmet vermektedir. Özel araçlar için 400 araçlık kapasitesi bulunan otopark mevcuttur. Havaalanı sadece Nevşehir halkına değil havalimanı bulunmayan çevre illere de hizmet vermektedir. Hava meydanı her türlü sivil ve askeri uçuşun yapılmasına müsait bir altyapı, üst yapı, teknik ve tesis donanımına sahiptir.

İşletmesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan alan 24 saat hizmet verebilecek konumdadır. Nevşehir ilinden Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’na haftanın her günü günde iki sefer, Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise haftada üç gün uçuş yapmaktadır. Pegasus havayollarının İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Anadolujet firmasının ise Antalya, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçak seferleri bulunmaktadır. Alanda 3500 metrekare ortak kullanımlı yıllık 700 bin yolcu kapasiteli iç hatlar ve dış hatlar terminali, 3000 * 45 metre ebatlarında 5 uçak kapasiteli beton bir pist, 240 * 120 boyutlarında apronu, 238 * 24 metrelik taksirut, Tamir – Bakım Atölyesi, Emniyet Binası, İtfaiye Binası mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir