Roma medeniyet ve kültür simgeleri

Birçok medeniyetin ve kültürün simgelerini taşıyan Roma, içerisinde bulundurmuş olduğu tarihi ve eşsiz mimariye sahip olan yapılarıyla, mutlaka Avrupa üzerinde ziyaret edilmesi gereken ülkeler arasında yer almaktadır. Sanata dair geçmişten bugüne kadar birçok izi bulunduran Roma, özellikle fotoğraf meraklılarına harika kareler sunacak olan bir şehirdir.

Gezilecek Yerleri

  1. Kolezyum: Roma’nın simgesi haline gelmiş bir yapı olan Kolezyum, milattan sonra 72 yılında İmparator Vespasian’ın emriyle inşa edilmiş bir yapıdır. Geçmiş yıllardan bu yana dek içerisinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapmış olan Kolezyum, Roma’da bulunan en popüler yapılardan biri olarak bilinmektedir. Hem iç hem de dış görünüşü ile büyüleyen bu yapı, Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden sadece bir tanesidir.
  2. Roma Forumu: Şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gerekli olan yerlerden bir diğer olan Roma Forumu, yıllar önce Antik Roma’da siyaset, hukuk ve ticaretin merkezi olarak kullanılmıştır. Bu forumun içerisinde ve çevresinde birçok antik yapı bulunurken, burayı gezmeye doyamayacağınızı söyleyebiliriz.
  3. Vatikan: Dünyanın en küçük devleti olarak bilinen Vatikan, Roma şehrinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Papa tarafından yönetilen bu ülkenin nüfusu 800 kişiden oluşmaktadır ve içerisinde gezilmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Zaten küçük yapısı nedeniyle gezilecek olan yerleri kolayca seçebilmeniz mümkündür.
  4. Trevi Çeşmesi: Gerçek ismi Trevi Çeşmesi olarak bilinse de, aslında bu çeşmenin adı herkes tarafından Aşk Çeşmesi olarak bilinmektedir. Roma’nın en meşhur ve en çok ilgi gören yapılarından biri olan Aşk Çeşmesi, 1732 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Dilek tutarak çeşmeye para atabilir ve bu sayede yıllardır tekrar edilen bu geleneğe siz de dahil olabilirsiniz.
  5. Pantheon: Roma şehrinde Antik Roma döneminden birçok yapı bulunmaktadır. Ancak Pantheon bu yapılar arasında en önemli yapılardan biri olarak öne çıkmaktadır. Devasa bir kubbeye sahip olan bu yapıda, kralların, ressamların ve mimarların mezarları bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olan bu yapı, Antik dönemden bu yana dek en iyi şekilde korunan bir yapıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir