Sıcaklık ve denizle iç içe Antalya gezilecek yer

Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya Türkiye’nin en kalabalık 5. şehri olma özelliğini taşımaktadır. Doğa harikaları, denizi, gezilecek onlarca yeri ile kesinlikle gidilmesi gereken şehirlerden bir tanesidir. Türkiye’nin en ünlü turizm şehridir. 2.5 milyona yakın bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Yaz mevsiminde adeta insanlar yağmur gibi Antalya’ya yağmaktadır. Temel ekonomik kazançlarını turizm, tarım ve ticaretten sağlamaktadır. Şehrin geçmişi çok eski olduğu için çok fazla antik kente ev sahipliği yapmaktadır bu yüzden gezilecek bir çok mekân vardır. Şehirde çok fazla turist olduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye’nin en kaliteli ve büyük otelleri buradadır. Her alanda otellere ve kalacak alanlara rastlamanız olasıdır. Antalya mutfağı sağlıklıdır ve her yemek nerede ise zeytinyağı katkılıdır. Portakal da şehirde yetiştirilen ve ün sahibi gıdalardandır.

Antalya’da Nerelere Gidilir?

Kaleiçi Antalya’nın en sık ziyaret edilen alanlarındandır. Yerli ve yabancı turistler burayı mutlaka gezer. Her sokak muazzam bir şekilde denize açılır. Tarihi Osmanlı evleri oldukça görkemli durmaktadır. Kaleiçi mevkisi Muratpaşa ilçesinde yer almaktadır. Birçok renkli dükkân, ışıltılı restoran ve hareketli cadde şehirde bulunmaktadır. Evleri restore edilmiş ve ilgi çekicidir.

Olympos Antik Kenti Antalya’ya gittiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir. Yunancada ulu dağ anlamına gelir. Osmanlı’ların eline 15 yy.da geçmiştir. Önemli tarihi mirası yanı sıra plajı ile ünlüdür. Yaşayan bir tarih alanıdır.

Yanartaş alanı Olympos dağının zirvelerinde bulunmaktadır ve turistlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Doğalgaz sıkışması ile taşların arasında yanan ateş oldukça ilgi çekici bir görüntü oluşturmaktadır. Ve doğalgaz kaynaklı ateş hiçbir zaman sönmemektedir bu ateş yunan mitolojisine konu olmuştur.
Antalya’yı tercih edecekseniz yaz aylarında tercih etmeniz oldukça güzel ve rahat olacaktır. Çünkü yaz turizminin başkentidir. Her şey bu şekilde düşünülmüştür ama diğer aylarda da ziyaret etmenizde problem yoktur. Şehre gitmek için birçok hava yolunun seferleri bulunmaktadır. Ayrıca kara yolu ve otobüs firmaları da oldukça müsaittir. Turizm açısından başta olan Antalya kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir şehir olarak dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir