Siirt Havalimanı İletişim Bilgileri

Güney sınırımızda yer alan illerden bir tanesi olan Siirt içerisinde yer alan havalimanı insanların uzak noktalara çok kısa sürelerde gitmelerini sağlamakta ve bundan dolayı buranın iletişim bilgileri insanlar için büyük önem arz etmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt ülkemizin en uzak noktalarından bir tanesi olduğu için havalimanına ait iletişim bilgileri kullanılarak insanlar buraya çok kısa zamanlarda ulaşabilmektedir. Havaalanı Siirt merkeze bağlı olan Pınarca Köyü yakınlarında bulunması yolcuların buraya çok kısa süreler içerisinde gelmesine neden olurken böylece uçakların kaçırılması gibi olumsuz durumlar çok az yaşanmaktadır. Havaalanına özel araçları ile gitmek isteyen kişiler Dilektepe yolunu izlediklerinde çok kısa bir süre içerisinde buraya ulaşmaktadır.

Anadolu’nun güney kısmında yer alan kent aynı zamanda buraya giriş yapılan noktalardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Bahsedilen özelliğinden dolayı tarih boyunca farklı medeniyetlerin hakimiyeti altında bulunan kentte buna bağlı olarak çok sayıda eser bulunmaktadır. Yapılan eserlerin çok önemli bir kısmı günümüze kadar gelmeyi başarsa da bazıları uzun yıllara dayanamayarak günümüze ulaşmayı başaramamıştır. Ayrıca kent sınırları içerisinde çok sayıda doğal güzellik bulunmaktadır. Kendine has bir doğa yapısı olan kentin nüfusu 300 binden fazladır. Kente yapılan eserler genel olarak Türk Beylikleri ve İslamiyet’in ilk yıllarındaki akınlar sonucunda buraya gelen kişiler tarafından yapılmışsa da Roma ya da çok daha eski dönemlere ait eserler de kent içerisinde yer almaktadır.

Şehrin en önemli eseri il merkezi içerisinde yer alan ve tahminen 1129 yılında yapılmış olan Ulu Camidir. Bu caminin Selçuklular döneminde yapıldığı bilinmekte ve bunca yıla rağmen hala ayaktadır. Cami üzerinde yer alan süslemeler, desenler ve motifler dönemin mimarisi için çok önemli bir örnek niteliği taşırken hala insanlar tarafından kullanılması ise yapının halen sağlam olduğunu göstermektedir. Bunun dışındaki kentteki en önemli eser Veysel Karani Türbesidir. İslam aleminde herkes tarafından tanına ve hikayesi bilinen Veysel Karani’nin türbesi burada yer almaktadır. Bazı dönemlerde ciddi onarımlar da geçiren yapı insanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir