Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Yol Tarifi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en doğusunda yer alan Şırnak şehrinde bulunan Şerafettin Elçi Havalimanı ulaşımı çeşitli yollardan sağlanmaktadır ki bunun için yol tarifi almak yeterli olacaktır. Şırnak şehir merkezinden özel aracı ile Şerafettin Elçi Havalimanı terminaline ulaşmak isteyen yolcuların yol güzergahının ayrıntılı anlatıldığı tarifi web sitelerinden alabilmesi mümkün olup alınan tarif ulaşımı kolaylaştırmaktadır.  Şehir merkezine 9 kilometrelik mesafede bulunan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Yol Tarifi karmaşık olmayıp rahatlıkla bulunabilecek bir durumdadır. Herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç hissedenler 0 486 636 77 00 numaralı telefona veya 0 486 636 77 07 numaralı faksa ulaşıp yardım talep edebilir veya merak ettikleri soruları sorup bilgi edinebilirler.

2013 yılında hizmete açılmış olan havaalanından sadece yurt içi seferler düzenlenmektedir. Havaalanından şehir merkezine ulaşım ticari taksiler ve toplu taşıma vasıtaları ile sağlanmaktadır. Yıllık beş yüz bin kişilik yolcu ağırlama kapasitesine sahip alanda sağlık ve bankacılık hizmetleri bulunmaktadır. Oldukça yüksek kapasiteye sahip olan havalimanı 3.500 metrekarelik terminal binasına sahiptir. Bu terminal yurt içinden şehre ziyarete gelen yolcuları ağırlamak üzere hizmet vermektedir. Kışların soğuk ve karlı, yazların ise sıcak geçtiği şehre ziyaret için en uygun zaman dilimi ilkbahar aylarıdır. Bu aylar havanın ılıman olmasından dolayı turistik gezileri kolaylaştırmaktadır. Kentte bulunan Cudi Dağı, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan sonra oturduğu dağdır. Kur’an-ı Kerim’in Hud Suresindeki bazı ayetlerde hadise anlatılmaktadır.

Ayetlerden çıkarılan yorumlar dağın Cudi Dağı olduğu doğrultusundadır. Tufanın ardından Hz. Nuh ve oğullarının Cudi Dağı’nın kuzeyinde bugünkü kenti inşa etmişlerdir. Kent Şehr-i Nuh olarak da adlandırılmaktadır.  Kentte mağaraların oyulmasıyla birlikte yapılan evlerin ve kervansarayın bulunduğu Finik Ören Yeri, köprü ve su bentlerinin yer aldığı Kasrik Ören Yeri, Dicle Nehri kıyısında kurulmuş olan Bazebde Ören Yeri, Hz. Ömer zamanında camiye dönüştürülmüş eski kilise Cizre Ulu Camii, Hz. Nuh’un türbesi gezilecek yerler arasındadır. Kıymalı iç harç ve bulgur ile yarmanın yoğrulmasının ardından elde edilen dış harçla kaplanarak yağda kızartılan Kutlık adlı içli köfte şehre has lezzetlerdendir. Ayrıca, Perde Pilavı, şımşipe, bırınzer, fıreydin, suryaz, serbidev, kipe ve hekehaşandi tadılması gereken lezzetlerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir