Tarih ve Kültür Anadolu toprakları Sivas

01-30 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Sabiha Gökçen üzerinden Sivas şehrine biletinizi yer ayırtın, 69,99 TL’den başlayan fiyatlarla uçma fırsatını yakalayın. Uçuş tarihleri olarak, 06 Kasım 2017 ile 24 Mart 2018 tarihleri arasında bir tarihi seçebilirsiniz. Kampanya yalnızca Sabiha Gökçen ile Sivas arasında yapılacak olan gidiş dönüş uçuşlar arasında geçerli olmaktadır. Kampanya dahilinde bileti almanız dahilinde bilet üzerinde herhangi bir değişiklik hakkınız bulunmamaktadır. Kampanya içerisinde belirtilen ücretler sadece W ücret sınıfında geçerli olmaktadır.

Sivas Tarihi Ve Gezilecek Yerleri

Sivas tarihimiz boyunca çok önemli olaylara şahitlik etmiş bir şehirdir. Gezenleri kendine büyüleyecek yapılara sahip olan bu şehri gezerken farklı yapılarına ve güzel yemeklerine hayran kalacaksınız. Sivas şehrine gidince görülmesi gereken bir çok yapı bulunmaktadır. Bunlar arasında başı çeken ise, Çift Minareli Medrese’dir. Bu medrese tarihi boyunca önemli kişilere eşlik etmiş bir medresedir. 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Süslemeleri ve taç yapısıyla bir çok kişiyi kendine hayran bırakacak olan bu tarihi yapı kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yapıdır.

Milli Mücadelenin başladığı kent olan Sivas kenti, birbirinden farklı kalıntılara da ev sahipliği yapmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında ev sahipliği yapmış olan karargah da gezilecek yerler arasında başı çekmektedir.

Birbirinden farklı tarihi yapıları bulunan Sivas kentinde, gezilecek bir başka yer ise Gök Medrese’dir. Gök Medrese, 4. Kılıçarslan’ın oğlu 3. Gıyasettin Keyhüsrev döneminde Vezir Sahip Ata Faahreddin Ali tarafından 1271 yılında yaptırılmıştır. Gök Medrese farklı süslemeleri ile mimarisinin farklılığını yansıtmaktadır.

Sivas yöresine ait birbirinden güzel yiyecekler bulunmaktadır. Özellikle de Sivas köftesi bunlar arasında başı çekmektedir. Büyüklüğü ve lezzetiyle herkesi hayran bırakan bu lezzeti Sivas kentine gidince mutlaka tatmalısınız. Madımak, hıngel, katmer, sebzeli sivas kebabı da Sivas’ a gidilince mutlaka denenmesi gereken yiyeceklerdendir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir