Tarihi üstünde taşıyan Roma Tanıtımı

Bir çok tarihi olayları ve tarih kokan toprakların sahibi İtalya’nın batısında yer alan bu şehir Roma şehridir. Latium bölgesinin başkentliğini yapmakta olan bu şehir İtalya’nın ve 20 bölgeden oluşan ülkenin başkentliğini yapar. Milattan Önce 753 yıllarına kadar dayanan tarihe sahip olan bu yapı Tiber ve Aniane Nehirleri arasında yer alır.

Peki Bu Şehrin Neresi Gezilebilir

Yüzölçümünden çok daha küçük bir alanda toplanmış olan bu şehir oldukça verimli ve uzun bir geçmişe sahiptir. Colosseum gladyatörlerin dövüştüğü yer ise Campitelli’deki Piazza del Colosseo Meydanı’dır. At yarışlarının yapıldığı bu savaş alanı 55000 kapasiteye sahip bir yapıdır. Bu yer sizi çok etkileyecektir çünkü şehrin en heyecan verici yelerinden birisidir. Milattan Önce 27 yıllarında inşa edilmiş olan Pantheon tanrıların mabedi olarak bilinen kutsal bir yerdir ve burası Pigna’nın Piazza della Rotonda Meydanı’nda bulunur. Bu şehrin en önemli yapılarından biriside budur.

Milyonlarca insanın kutsadığı yer olarak tarihe geçen bu yapı Vatikan’daki Piazza San Pietro Meydanı’nda bulunan San Pietro Kilisesi’dir. Bu kilisenin tepesinden şehri çok güzel manzarası ile seyredebilirsiniz.

Peki Bu Şehre Geldiğimiz Zaman Ne Tür Yiyecekler Yiyebilirsiniz

Her ülkenin hatta şehrin kendine özgü bir yemek kültürü olduğu gibi bu şehrinde kendine özgü bir yemek kültürü vardır bu şehirde ise İtalya’nın restoranları, lokantaları geleneksel ve yöresel mutfak kültürüyle her damak tadına uygun alternatif bir yapısı vardır. Sayısız restoranda yoğun bir şekilde bulacağınız yiyecekler arasında yer alan özellikle, İtalyan mutfağına özgü deniz ürünlerinden tatlar, İtalyan usulü tavuk içeriği ayrıca peynir içerikli pilav (risotto), vejetaryenlere özel olarak hazırlanan lezzetler ve İtalyan pizzası gibi çeşitli damak zevkleri bu şehirde yer almaktadır. İtalyan mutfağından etli alternatifler sunan en iyi örnek ise Testaccio yemeğidir. Ulusal ve uluslararası menüleriyle dikkatleri çeken restoranlarla dolup taşan yerler burada çoktur ve kent merkezi (Centro Storico), sofistike bir tabiata sahiptir, her türlü lezzetin sunulduğu yerlerdendir. Roma şehri turistler açısından bir çok güzellikler barındırır ve kesinlikle gelmelisiniz. Buraya gelerek İtalya’nın en önemli şehirlerinden birini görmüş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir