Trabzon Uzungöl Adresi ve Tur Paketi

Adresi Trabzon ilinin Çaykara ilçesi olarak verilebilecek Uzungöl yamaçtan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatması ile oluşmuş ormanları ve doğal güzellikleri ile tur paketi programlarının vazgeçilmezi olmuştur. Yerli ve yabacı turistlerin Trabzon ilindeki uğrak yerlerinden olan Uzungöl Soğanlı ve Kaçkar Sıradağlarının birleşimindeki kolaylıkla bulunabilen adresi ve göz dolduran tur paketleri ile huzurlu bir tatil için ideal bir bölgedir. Ilıman iklimin en yaşlı ormanlarına sahip olan göl çevresinde almıştan fazla endemik bitki türü bulunmaktadır. Alanda 250 çeşit kuş türü, 59 çeşit memeli hayvanın türleri bulunmaktadır. Tur paketleri gezilecek şehir, turistik alana, konaklama gece ve gündüz sayısına göre değişmektedir. 1 gece 2 gündüz olan tur programı şu şekildedir:

1.Gün: 04.00’da otobüsler ile hareket edilip gelinen havalimanından 07.40 uçağı ile Trabzon’a uçulur. Trabzon Havalimanı’ndan Akçaabat’a geçilerek yöresel lezzetlerden oluşan güzel bir kahvaltı yapıldıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun eserlerinin, Bizans, Roma ve Komnenos döneminin izlerinin bulunduğu Orta Mahalle gezilir. Öğle yemeği vaktinde meşhur Akçaabat Köftesi yenilir. Komnenos Krallığı zamanında kilise olarak inşa edilen sonrasında cami olarak kullanılan Ayasofya ziyaret edilir. Şehre özel kazaziye sanatı ve telkari ile örülmüş hasır gümüşleri görüp alışveriş yaptıktan sonra Trabzon halkının ulu öndere hediyesi olan Atatürk Köşkü gezilir. Sonrasında Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi, Zağnos Köprüsü, Ortahisar semti, Orta Hisar Fatih Camii, Hükümet Konağı, Tabakhane Vadisi, Küçük Ayvasıl Kilisesi ve Kemeraltı gezilerek gün bitirilir.

2.Gün: Sabah kahvaltısından sonra Sürmene ziyaret edildikten sonra çay bitkisini görmek ve çayın sofralara ulaşıncaya kadar geçirdiği evrelerin görülebileceği çay fabrikası gezilir. Sürmene bıçağı alınabileceği gibi marketlerde bulunması zor olan Mayıs çaylarından da alınabilir. Otobüsler ile Çaykara ilçesine oradan da 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl’e ulaşılır. Muhteşem ormanları ve yamaçlarının manzarası ile İsviçre Alp’lerini geride bırakan Uzungöl ve çevresinde gezi tamamlanır. Sonrasında bölgenin meşhur yemeği balık çorbası içilir. Trabzon’a ilk ziyaretinde Atatürk’ün misafir edilip Milli Mücadele yıllarında karargah olarak kullanılan Trabzon Müzesi, şehrin ve denizin bütün güzelliği çay ve kahve eşliğinde ile izlenebildiği Boztepe’den sonra İstanbul’a varmak için havalimanına doğru geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir