Travertenlerin Şehri Denizli bölgesi

Denizli Şehrimiz Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır binlerce kişi her yaz değişiklik olması amacıyla travertenlerin şehri olan Denizli’yi ziyaret etmektedir. İzmir’den sonra en çok nüfus Denizli’dedir. En gelişmiş şehirlerimizdendir. Sanayi, ihracat, ticaret oldukça gelişmiştir ayrıca 30 bin küsur öğrenci sayısı ile de öğrenci şehri olma özelliği de taşımaktadır. Şehirde birçok gezilecek güzel mekânlar bulunmaktadır.

Denizli’de Nereleri Gezmeli?

Pamukkale Travertenleri Dünyanın en güzel 100 yeri listesinde yer almaktadır. Zamanla oluşan harika travertenler mükemmel ötesi bir görüntüye bürünmüştür ve bir çok turistin uğradığı vazgeçmediği bir mekandır Denizli’nin gözbebeği konumundadır.

Hierapolis Denizli’ye 18 kilometre uzaklıkta yer alır. Arkeoloji literatüründe ise Holy City olarak geçmektedir. Yani Kutsal Kent. Bu şekilde anılmasının nedeni şehirde eski zamanlar birçok tapınak ve diğer dinsel mabetlerin bulunmasıdır. Bergama’nın kurucusunun karısı olan Hiera’dan adının geldiği düşünülmektedir.

Acı Göl Tektonik olarak oluşmuştur. Gölü besleyen sular ise Söğüt Dağları’ndan gelir. Burdur Gölü tarafından da gelen suların etkisi ile bazen acı sular yüzeye çıkar. Gölde bazı mineraller ortaya çıkmaktadır ve etraftaki işletmeler tarafından bu maddeler işlenmektedir. Gölün görüntüsü oldukça güzeldir.

Saklı Göl Denizli’nin kuytu bir köşesinde yer alır adı gibi saklı kalmıştır. Denizli’de yaşayanlar için özellikle çok güzel bir Pazar pikniği alternatifidir. Uzaklarda kalması nedeni ile harika güzelliği korunmuş ve insanların bozması engellenmiştir.

Denizli şehrine gitmek için sizin için en uygun zaman Yaz aylarıdır. Denizli’ye hava yolu ile kara yolu ile tren yolu ile ulaşım mevcuttur araştırma yaparak size en uygun seçeneği seçiniz. Gelişmiş turizm olanakları nedeni ile şehirde bir çok kalacak yer imkanı mevcuttur sizin için en idealını seçebilirsiniz. Denizli’nin en ünlü yemekleri ise un çorbası, tirit, darı ekmeği, kaçamak, denizli turşusu, sıyırma ve keşkek olarak sayılabilir. Gittiğinizde farklı lezzetleri de bulabilirsiniz. Ayrıca Denizli şehri horozları ile ünlüdür. Şehirde horozlar oldukça popülerdir Ege şivesinin yaygın olduğu bir şehirdir. Bu yüzden şehrin simgesi olarak Horoz seçilmiştir. Şehirde aktif olarak Pamukkale Üniversitesi eğitim vermektedir. Kaliteli bir üniversitedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir