Türküleriyle ve yemekleriyle ünlü Diyarbakır

Türküler ve yemekleriyle oldukça ünlü olan Diyarbakır şehrine Anadolu Jet ile birlikte sürekli olarak uçuş düzenlenmektedir, Ankara veya İstanbul üzerinden her gün gidiş dönüş olarak yapılan seferlerde erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmak için sizlerde şimdiden yerinizi ayırtabilirsiniz. Böylelikle şehri oldukça ucuz gezebilir ve birçok kültür mirası yerleri görebilirsiniz.

Ankara ve İstanbul üzerinden düzenlenen seferlere siz de katılım sağlayarak şehrin güzelliklerine yakından şahit olabilirsiniz.

Diyarbakır Görülecek Yerler

Diyarbakır, tarih boyunca birçok farklı medeniyetleri bünyesinde barındırmış bir şehirdir. Bu şehrin geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Gezilip o tarihi havayı soluklamak için çok çeşitli yerler bulunmaktadır. Yaşamın hiçbir zaman kesintiye uğramadığı nadir kentlerden biri olan ve dört bir yanı tarih kokan bu şehirde gidip görülmesi gereken yerleri sizin için hazırladık.

Diyarbakır Surları, günümüzde Çin Seddin den sonra dünyanın en uzun suru olarak bilinmektedir. Bu tarihi yapının üzerinde bulunan kabartma, motifler, kitabeler ve her medeniyetten bazı izler taşıyan bu surlar özellikle bu özelliği bakımından eşsizdir.

Bir diğer görülmesi gereken yer ise Hasan Paşa Hanı. Bu Han Diyarbakır’ ın Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Sokullu Mehmet Paşa’ nın oğlu tarafından yaptırılmıştır. En çokta uzun yıllardan beri ticari bir han olarak işlev görmektedir. Bazı dönemlerde restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Meşhur olan ve Anadolu’ nun en eski camilerinden biri olarak bilinen Ulu Cami. 639 yılında Diyarbakır’ ın İslam orduları tarafından feth edilmesinden sonra ki dönem de şehrin en büyük hristiyan klisesinin camiye dönüştürülmesi ile oluşmuş bir yapıdır. Bundan dolayı şehri gezmeye gelen bir çok insan tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Sadece gezilecek yerleri ile değil yemekleri ile de birçok çeşitliliği ve lezzeti ile ön plana çıkan bir şehirdir Diyarbakır. Güneydoğu da ki diğer şehirlere kıyasla geniş bir yelpazeye sahiptir. Vazgeçilmez lezzetleri ise; içli köfte, ayva kebabı, cartlak kebabı ve duvaklı pilav vazgeçilmez lezzetlerindendir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir