Ucuz Diyarbakır Uçak Bileti Alımı

Doğunun en köklü ve en meşhur yerleşim birimlerinden biri olan Diyarbakır ucuz uçak bilet alımları daha kolay olmuşken, kültürel ve tarihi güzellikler konusunda son derece dikkat çeken bir ilimizdir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Diyarbakır, halen daha birçok farklı medeniyetten insanları içerisinde bulundurmaktadır. Anadolu Jet ile Ankara’dan Diyarbakır’a 1 saat 20 dakikada giderebilir ve bu uçuş için 70 TL’den başlayan bilet fiyatlarından yararlanabilirsini.

Gezilecek Yerler

  1. Diyarbakır Surları: Bilindiği üzere dünyada en uzun surlar Çin Seddi’nde yer almaktadır. Diyarbakır Surları ise bu konuda dünyada ikinci sıradadır. 5.5 km uzunluğa sahip olan bu surlar, yaklaşık olarak 8 metre yüksekliğindedir. Diyarbakır’ın en ilgi çekici ve muhteşem tarihi yapılarından biri olan bu surlar, birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.
  2. Malabadi Köprüsü: Batman çayı üzerinde yer alan bu köprü, dünya üzerinde taş köprüler arasında en geniş kemere sahip olma özelliği ile dikkat çekmektedir. Gerek Batman çayı, gerek doğayla uyumu ve gerekse mimari yapısı ile oldukça eşsiz bir görüntü sunan Malabadi Köprüsü, Diyarbakır’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olarak karşınıza çıkmaktadır.
  3. Diyarbakır Ulu Cami: İslamiyet açısından son derece büyük bir öneme sahip olan Diyarbakır Ulu Cami, beşinci Harem-i Şerif olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde ildeki en büyük Hıristiyan tapınağı olan Diyarbakır Ulu Cami, ilin fethedilmesinin ardından kiliseden camiye çevrilmiştir.
  4. Kervansaray: Daha önce hiçbir yerde göremeyeceğiniz eşsiz bir görsele sahip olan Kervansaray, mutlaka ziyaret edilmesi gereken ve mimarisi görülmesi gereken bir yapıdır. Günümüzde restore edildikten sonra otel olarak kullanılmaya başlanan bu Kervansaray, Diyarbakır’ın en çok ilgi çeken noktaları arasında yer almaktadır.
  5. Çayönü Buluntuları: Yaklaşık olarak 9000 yıllık bir geçmişe sahip olan Çayönü Buluntuları, bölgenin ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Yapılan Arkeolojik çalışmalar sonucunda bu bölgeden eski dönemlere ait birçok kalıntı çıkarılmıştır. Elazığ Karayolu üzerinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan bu tarihi bölge, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgelerden biridir. Öğütme taşları, çakmak taşı, kemikten ve bakırdan yapılan birçok alet bölgeden çıkarılarak, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir