Uluabat Gölünde Yürüyüş Keyfi

Yeşilli ile ünlü olan Bursa şehrimiz Karacabey ve Mustafa Kemal Paşa ilçelerinin arasında adeta bir cenneti saklı tutmakta şayet doğaya ilginiz var ise Uluabat gölünde yürüyüş keyfi kaçırılmayacak bir fırsat olarak karşınıza çıkıyor. Tüm güzelliği ile yeşilin ve doğanın harika bir bütünleşmesi olan bu göl yaz kış ziyaretçilerini beklemektedir. Uluabat gölünden isterseniz balık tutabilir isterseniz kuşların göç zamanlarında gelip eşi benzeri olmayan kuşları objektiflerinizle ölümsüzleştirebilirsiniz. Bu güzel gölün rengi diğer göller gibi mavi değildir. Uluabat gölü kirli beyaz bir renge sahiptir. Bursa’nın batısında bulunan bu göl ve etrafında yer alan köyler antik kalıntılar ile çevrelenmiştir.

Uluabat gölünün etrafındaki antik kalıntılar bulunan güzel köyleri de muhakkak görmelisiniz. Gölyazı köyü bu göle en yakın olan yerleşim yerdir. Tarihi evleri ve antik kalıntıları ile büyüleyici bir atmosfere sahip olan Gölyazı âdeta sizi alıp götürecek. Suruç şelalesi, Ayvaini mağarası, Eski karaağaç köyü ve Kocaçay deltası Uluabat gölünü ziyarete gittiğinizde görmeniz gereken yerlerdir. Ayrıca bu göl Bursa merkeze 35 km uzaklıktadır. Dilerseniz Ulu Camii, köfüncüler çarşısı, Apolyont han gibi heybetli tarihi yapılar da tüm görkemiyle ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Uluabat balık yönünden çok zengin bir gölümüzdür. Dolayısıyla geziniz sırasında çeşitli balıkların tadına bakma olasılığınız vardır. Küçük şirin lokantalarında değişik tatları bir arada bulmanız mümkündür. Ama Bursa’ya kadar gelmişken meşhur yemeklerini tatmak isterseniz yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Ardından İskender kebap, pideli köfte,İnegöl köfte gibi unutulmaz efsane lezzetlerin tadına bakmak için bir restorana girmeniz yeterli olacaktır. Böylece harika gezinizi bu tatlarla şenlendirmeniz mümkün olacaktır.

Uluabat gölünü ziyarete geldiğinizde konaklamak isterseniz göl çevresinde maalesef otel, pansiyon gibi kalabileceğiniz hiçbir şey bulunmamaktadır. Kalmaya karar verdiğinizde tercihinizi yakın ilçelerden yana veya Bursa merkezde bulunan çok sayıda otelden birinden yana kullanmalısınız. Ama genel olarak göl günübirlik ziyaret edilmektedir. İstanbul, Yalova, İzmit gibi yakın yerlerden günübirlik ziyaretler kolayca yapılabilmektedir. Ancak uzak yerleşim yerlerinden geliyor iseniz otelinize yerleştikten sonra ilk olarak bu gölü görmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir