Uşak Havalimanı Ne zaman kuruldu

Ege Bölgesinin iç kesimlerindeki Uşak gelişen ve değişen yapısıyla ülkemizin kültür merkezi olma yolunda ilerlerken havalimanı ve terminalinin ne zaman kuruldu ve hizmete girdiği önemlidir. Uşak ilinde havaalanın ne zaman hizmete girdiği bir kentte gelişmelerin yoğun olarak başlamasının havalimanı kuruldu ve hizmet vermesiyle orantılı olup olmadığının kanıtı olarak gösterilmesi adına değer taşımaktadır. Uşak Havalimanı ne zaman kuruldu sorusunun cevabı ise 1998 yılıdır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 7 kilometrelik mesafede bulunan havaalanı yaz ve kış tarifelerinin uygulandığı sivil bir havaalanı olarak 1998 yılından 2002 yılına kadar aktif hizmet vermiştir. 2002 yılında hizmetine 4 yıllık ara veren terminal 2006 yılında tekrar sivil uçuşlara açılmıştır.

50 araçlık otoparkı bulunan havalimanından İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na haftanın üç günü uçak seferi bulunmaktadır. Karşılıklı olarak düzenlenen bu seferler haftanın Salı, Cuma ve Pazar günlerinde yapılmaktadır. Şehir merkezinin yakın olmasından dolayı ulaşım oldukça rahattır. Özel araçlarını koyacakları otoparkın olması özel araçlarla ulaşımı artırmaktadır. Ayrıca toplu taşıma araçları, yolcu servisleri ve ticari taksiler de ulaşım vasıtaları arasındadır. İç Anadolu ile Ege Bölgesi arasında bir geçiş konumuna sahip olan kentte yaklaşık olarak 350 bin kişi yaşamaktadır. Kışların soğuk ve yağışlı, yazların ise yağışsız ve sıcak geçtiği yörenin tarihinde Lidya, Hitit, Persler, Germiyanoğulları, Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetler bulunmaktadır. Hellenistik dönemden kalma Blaundus Antik Kenti şehrin simgelerindendir.

Yerleşimin milattan önce 4 binli yıllara dayandığı bölgede bulunan motifleri, ahşap çatısı, kesme taşlarıyla şairlerin adına şiirler yazdığı ünlü Cimcim Çeşmesi, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin mimarisini yansıtan Karaağaç, Işık, Kurtuluş ve Aybek mahallelerindeki Uşak Tarihi Evleri, Banaz Çayı üzerindeki kasnak şeklindeki kemeriyle Clandras Köprüsü ve Sebaste kesinlikle görülmelidir.  Vakit namazını eda etmek isteyenler için Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma Burma Camii, altın alışverişi yapmak isteyenler için sarraflar çarşısı olarak kullanılan Bedesten tavsiye edilir. Zamanında çalınarak New York’a kaçırılan eserlerin dava sonucunda getirilip sergilendiği, en ünlü parçası Kanatlı Denizaltı olan Karun Hazinesi görülmeye değerdir. Tarhanası ile ünlü şehre gidenlere Uşak Tarhanası içmesi, çömlek eti, cendere tatlısı, et basma, demir tatlısı, gül peksimeti, pirinç köfte, alacateneyi denemeleri önerilir.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir