Uygarlıkların bölgesi Şanlıurfa önemi

Birbirinden  lezzetli yiyeceklerin ve kültürlerin merkezi olan Şanlıurfa’ya Ankara ve Yurt dışı üzerinden uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından ve Ankara Esenboğa havalimanından her gün farklı saatlerle karşılıklı gidiş gelişlerle uçuşlar yapılmaktadır. Ankara dan 49,99 TL ve İstanbul dan 79 TL den başlayan fiyatlar ile seyahat edebilirsiniz.

Şanlıurfa da Kültürel Bir Gezi

Tarih boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Şanlıurfa’ ya Araplar Urhai ve El- Ruha , Selevkoslar adını vernişlerdir. Daha sonra Türklerin eline geçen bu şehir Urfa biçimine çevrilmiştir.

Şehrin coğrafi konumuna bakacak olursak Karacadağ Şanlıurfa’ nın en yüksek noktasını gösterir. Urfa’ nın etrafında çok sayıda mağara, sarnıç ve dolin bulunmaktadır. Her yeri tarih kokan ve birbirinden değerli olan bu şehirde görülmeye değer ilçeleri de vardır. Batıdan doğuya doğru gittiğimiz zamanlarda Suruç, Viranşehir, Ceylanpınar ve buralarda bulunan ovalara çıktığınız zaman şehrin tepeden görüntülerine de şahit olabilirsiniz.

Şanlıurfa’ nın en eski ilçelerinden biri olan Akçakaleye de uğramadan dönmeyin deriz. Bu şehrin önemi Türkiye- Suriye sınırı çizilmeden önce Beyaz Tepe olan ismi 1921 de Akçakale olarak değiştirilmişir.

Şehrin diğer tarafında bulunan Birecik Kalesini, Kule Mescidini, Kervansaraylarını, Birecik Ulu Camisini, Mahmut Paşa, Şeyh Sadettin Camisini gezebilirsiniz.

Bu kadar gezip gördükten sonra yemek kültürü bakımından da oldukça zengin olan Urfa’ da Ayran Çorbası, Çağala  Aşı, Pakla Aşı, Hitti Bastirmasi, Sarımsak Aşi, İsot Çömleği, Erik Tavasi, Semsek, Has Marul Dolması, Şillik, Haside, Kuymak, Zingil, Paliza, Etli Köfte, Haş haş, Kemeli Kebap, Katmer, Aşir gibi yiyecekler yöresel yemekler arasında sayılabilir.

Gezinizin sonuna yaklaşmaya başladığınızda sevdiklerinize küçük birer hatıra niteliğinde birer hediye alacak olursanız tarihi çarşıları ve pazarları ziyaret edip el dokumacılığı ve tarakçılık ya da taş süslemeciliği ürünlerinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir