Van Ferit Melen Havaalanı Adresi

Ülkemizin doğusunda yer alan Van ilinde bulunan ve eski başbakan Ferit Melen adını taşıyan Van Ferit Melen Havalimanı adresi ve şehir merkezine kolay ulaşımı ile havayolu yolcu taşımacılığı hizmetine ev sahipliği eden önemli havalanı olarak bilinmektedir. Van Ferit Melen Havaalanı, 1943 senesinden bu yana faaliyet göstermektedir. Sivil kategoride yer alan havalimanı, 2009 yılından ulaşıma yeniden açılması ile hizmetine devam etmiştir. Uluslararası ulaşıma açık olan havalimanı, iç ve dış hatlar olarak uçuşlar gerçekleştirmektedir. Van Ferit Melen Havaalanı’nda düzenli uçuşlar sağlayan firmalar, Pegasus, SunExpress, Anadolujet ve Türk Hava Yolları’dır. Havalimanı aynı zamanda iç hatlarda da hizmet vermektedir. Havalimanından Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirler başta olmak üzere ülkemizin birçok şehirlerine ulaşım mümkündür.

Coğrafi açıdan önemli bir konumda bulunan Van şehri, birçok uygarlığa ev sahipliği etmiştir. Urartu, Hititler, Persler, Medler, Osmanlılar gibi pek çok medeniyeti barındıran şehir, doğunun turizm merkezlerindendir. Van ekonomisinin esası, hayvancılığa ve tarıma dayanır. Van coğrafyasının esasını Sınır Dağları oluşturur. Van’da pek çok nehirler ve akarsular bulunmaktadır. Irşat çayı, Bendimahi çayı, Memedik çayı, Hoşap çayı bölgenin önemli çaylarındandır. Aynı zamanda, burada pek çok göller de bulunmaktadır. Van ilinde yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar ise oldukça soğuk geçer.

Van şehrine bir diğer anlamda kaleler şehri diyebiliriz. Burada küçük büyük pek çok kaleye rastlamak mümkündür. Urartu dönemine ve diğer Ortaçağ dönemlerine ait olan kaleler arasında Aaşağı ve Yukarı Zivistan Kalesi, Çatak Kalesi, Beyüzümü Kalesi, Lamurkesen Kalesi, Çelebibağ Kalesi, Müküs Kalesi, Zernaki Tepe Kalesi, Deliçay Kalesi, Müküs Kalesi örnek gösterilebilir. Murtuğa, cacık, senseger, gibi yemekleri ile bilinen Van, otlu peyniri ile de meşhurdur. Van peyniri, güzel kokusu ve lezzeti ile bilinmektedir. Aynı zamanda, Van Gölü’nden çıkarılan Van balığı da bol havyarlı bir balık türüdür. Bu balık türü az kılçıklıdır. Eski Van evleri, Van Müzesi, Muradiye Şelalesi, Van Gölü, Van’ın gezilip görülecek yerlerindendir. Aynı zamanda, Van’ın dünyada ün salmış kilimleri ve Savat el sanatları da yöreye özgüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir