Yanı başımızda olan Sofya tatil bölgesi

Bulgaristan başkenti Sofya’yı anlatabilmek için kelimeler yetersiz kalabilir, hala yeşilliğini koruyan, temiz, kültür ve tarih kokan ama bir yandan da modern hayata uyum sağlamış sokak ve caddelere sahip Sofya’dan mutlu bir şekilde ayrılmamak pek imkanlı gözükmüyor. Öyle ki Cumhuriyet’in kurucusu M. Kemal ATATÜRK, buradan ayrılırken ”Sofya’da kalbim kaldı. ” diyecek kadar burayı sevmiştir.

Şehrin tarihçesine gelirsen kuruluşu M. Ö 5000 yıla kadar gitmektedir. Bu da şehri kültürel ve tarihi olarak önemli bir konuma getirmektedir. Bir süre Sovyetlerin idaresinde bulunan Bulgaristan, Sovyetlerin çöküşüyle bağımsızlığını elde edince Sofya da ülkeye başkentlik etmeye başlamıştır. Ayrıca uzun yıllar Osmanlı Devleti’nin idaresi altında kalan şehir Türk ve Osmanlı izlerini hala taşımaktadır.

Sofya’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Aleksandr Nevski Katedrali: Osmanlı-Rus Savaşı’nda ölen Rus askerlerinin anısına dikilen bu Ortodoks Katedralinin yüksekliği 52 metredir. Balkanların en büyük Katedrali olup 10. 000 kişiyi alacak büyüklüktedir. Kiliseye girdiğinizde Hz. İbrahim’in, oğlunu kurban etmesinin resmedilmesini ve İsa figürlerini görebilirsiniz.

Vıtoşa Caddesi:  Kafelerle, restoranlarla ve alışveriş merkezleriyle, gece ya da gündüz fark etmez dilediğiniz zaman oturabileceğiniz şık mekanlarla dolu, İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni andıran bir caddedir Vıtosha Caddesi. Bulgar gençlerin ve gezmeye gelen turistlerin çok sık vakit geçiriyor oldukları güzel bir yer olarak yazımızda yerini alıyor.

Kadı Seyfullah Efendi Camii: Uzun yıllar Osmanlı idaresi altında kalan Sofya’da onlarca camii bulunmaktaydı. Bunlardan günümüze ulaşan yalnızca Kadı Seyfullah Efendi Camii olmuştur. Evliya Çelebi’nin Sofya’nın en güzel camiisi olarak nitelendirdiği camii 1567 yılında ibadete açılmıştır. Halk arasında Banyabaşı denmektedir. Sofya’ya gelirseniz muhakkak Osmanlı’nın son eserlerinden olan bu camiiyi görmelisiniz.

Parklar ve Heykeller: Yazının başında da söylediğimiz gibi Sofya yeşil bir kenttir. Dolayısıyla parklar ile doludur. Ve bu parklarda ilginç heykeller göreceksiniz. Örneğin Bulgar Çarı Samuel’in korkuyla ve şaşkınlıkta bakıyor olduğu bir heykel vardır. Bunun nedeni Bizans İmparatoru’nun her 100 kişiden 99’unun gözlerini oydurduğu manzara ile karşılaşmış olmasıdır.

Ve Yemekler: Kifla, yumuşak hamuru ve marmelatıyla kahvaltıların vazgeçilmezi.

Baniçka, yine hamurdan imal edilen peynirli bir kahvaltılıktır.

Lutenitsa, ekmeğinizin üzerine süreceğiniz kırmızı biber, domates, havuç, patlıcandan yapılmış kahvaltılık bir sostur.

Boza, bizdekine benzeyen fakat ekşi değil de tatlı oluşuyla farklı olan bir içecektir.

Lukanka, genellikle içki mezesi yapılan pişirilmeden yenen sert bir sucuktur.

Kamenitza, Bulgarların en çok tüketilen birası.

Kebapçe, ismi kulağa tanıdık gelecektir. Bizdeki kebap ile hemen hemen aynıdır. Sofya’da ve Bulgaristan’ın her yerinde rahatça bulabileceğiniz özgün yemeklerdendir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir