Yaşayan Tarih ve Kültür Şehri Safranbolu

Gerçek manada bir tarih müze kent Safranbolu, buraya varır iken öncelikle yüksek bir tepeden ilçeyi seyrediyorsunuz eski evleri yukarıdan görme fırsatınız oluyor böylece tarihi evleri seyretme imkânınız oluyor özellikle gece görüntü oldukça etkileyici olmakta. Kültürel zenginliklerinin çoğunu koruyan şehir bu sebepten ötürü UNESCO tarafından Dünya Miras kenti ve kültür kenti listesine eklenmiştir. Şehirde tarihi konaklar pansiyon, otel, lokanta olarak hizmet vermektedir. Anıtsal eserler ise korunmuş ve restore edilmiştir. Böylece tarihin içinde yolculuk ve konaklama imkânı yakalıyorsunuz. Şehirde tarihi eserlere ilaveten birçok eski ustalık gerektiren meslekler devam etmektedir. Yemenicilik, bakırcılık, kalaycılık gibi meslek türlerine ve dükkânlara şehirde rastlamanız mümkün.

Safranbolu Geçmişi

Yöre yaklaşık olarak 3000 senelik geçmişe dayanıyor. Daha önce burada yaşayan medeniyetlere ise Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları ve Osmanlılar olarak dikkat çekmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ticaret kervan yolu üzerinde olması nedeni ile önem arz eden bölgeye Osmanlı padişahları bu sebeple eserler kazandırmıştır. Bu nedenle bölgede hanlar, hamamlar, camiler, çeşmeler, köprüler inşa edilmiştir. Buraya giderek eşsiz tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz.

Müze Kent Safranbolu

Türkiye’de korunması gereken tabiat varlıklarının çoğu Safranbolu’da yer almaktadır. Ülkemizde 50 bin adet korunması gerekli kültür varlığı vardır ve 1131’i Safranbolu’da yer almaktadır. Müze kent ünvanını kazanan şehir bu ünvanı şehirdeki kültüre ve mirasa sahip çıkarak kazanmıştır. Ayrıca şehirde Safran’dan yapılan lokumlar göz bebeğidir sokaklarda dolanırken her dükkân size tanıtım amaçlı lokum ikram edecek ve almasanız bile oldukça fazla lokum yemiş olacaksınız.

Altın Bitki Safran

Kente adını veren ve dünyanın en pahalı bitkisi olan Safran kendi ağırlığının 100 bin katını boyama özelliğine sahiptir. Gıda, ilaç, kozmetik ve benzeri birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Dünyada çok nadir bulunan bir bitkidir. Çiçek Eylül Ekim ayında olgunlaşır ve 1 kg. Safran elde etmek için 100 bin çiçek bulunması gerekmektedir. Bu yüzden 1 kilogram Safran 20-25 bin Türk Lirası fiyata eş değerdir zahmetli olması ve zor bulunması Safran’ı oldukça kıymetli ve değerli yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir