Zaporozhye Gece hayatı ve Gezi rehberi

Dinyeper nehri kenarında bulunan ve 800.000 kişilik nüfusa sahip olan Zaporozhye turistlerin ilgisini hem gece hayatı hem de gezilecek yerleri ile çekmeyi başarmaktadır. Buraya yapılan uçuşların artmasıyla birlikte özellikle Türk turistlerin şehre olan ilgisi artmış ve artmaya da devam etmektedir. Zaporozhye şehri denilince insanların aklına ilk olarak gece kulüpleri gelmektedir. Özel zamanlarda yer bulmanın imkansız olduğu gece kulüpleri normal zamanlarda da dolu olmaktadır. Kulüplerde farklı tarzda eğlenceler ve etkinlikle bulunduğu gibi müzik konusunda farklı seçenekler bulunmaktadır. Bundan dolayı da insanlar kendi zevklerine uygun eğlenebilecek yer bulma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadır.

Zaporozhye şehri Ukrayna’nın diğer yerlerinde olduğu gibi kendine has bir mimariye sahiptir. Özellikle kilise ve katedrallerin yapısı büyük hayranlık uyandırmakta ve insanlar uzak mesafelerden gelerek buraları görmek istemektedir. İnsanlar sokaklarda gezerken kendileri farklı bir zaman dilimde gibi hissetmekte ve adeta zamanda yolculuk yapmaktadır. Bunların dışında park ve müzelerin sayısı da bir hayli fazla olup buralarda insanlar tarafından ziyaret etmektedir. Ayrıca ülkenin en önemli güzelliklerinden bir tanesi Khortytsa Adası da turistlerin yoğun ilgisini çekmekte ve insanlar burada bol bol fotoğraf çektirmektedir. Kazak adası olarak da bilinen yerde ayıca bir de Kazak müzesi bulunmaktadır. Böylece buraya gelen kişiler farklı bir kültüre ait eserleri de görme şansı bulmaktadır. Bunların dışında adada bulunan meşenin yaşının 750 olduğunu öğrenen kişiler bol bol resim çekmektedir.

Zaporozhye kentinde dünyanın en büyük ve en geniş caddelerinden birisi olan Lenin Prospekt turistlerin uğrak yerlerindendir. Cadde üzerinde bulunan mağazalarda da çok sayıda hediyelik eşya bulunabilmektedir. Dünyanın en geniş 2. caddesi olan Lenin Prospekt üzerinden bulunan binaların mimarisi de insanların ilgisini çekmekte ve bu da turistlerin bol bol fotoğraf çekmelerini sağlamaktadır. Zaporozhye şehrini gezmek isteyenlerin en az 3 gün ayırması gerekmektedir. Bu süre içerisinde hem tarihi ve turistik yerler gezilebilmekte hem de gece kulüplerinde eğlenmek mümkün olmaktadır. Ukrayna’daki özel kentlerden bir tanesi olup her yıl çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir