Zonguldak Çaycuma Havalimanı Ne Zaman Açıldı

Karadeniz bölgesi denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden birisi olan Zonguldak son zamanlarda Çaycuma havalimanı sayesinde havayolu ulaşımı konusunda da kendini geliştirmiş durumdadır. Bu noktada Çaycuma Havalimanı ne zaman açıldı ya da hangi tarihte açıldı tarzında sorular birbirini izlemektedir. 2007 yılı itibariyle Çaycuma ilçesine yapılmış olan havaalanı, son zamanlarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum ise doğal olarak bölgedeki sosyal ve kültürel etkinlerin takip edilmesini kolaylaştıran bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte Hava meydanı uçuş hizmetlerinin uluslar arası kalite standartlarına uygun bir şekilde yapılıyor olması beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Zira bu sayede hem şehrin ulaşım olanağı çeşitlenmektedir hem de bölgeyi ziyaret etmeyi isteyenler için konforlu bir seçenek ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Zonguldak 601 bin 567 kişilik bir nüfusa sahip olup, 3 bin 310 kilometre yüz ölçümü ile kuzey ve batı Karadeniz içlerinde kıyıya sahip bir ildir. İl sınırları, kuzey bölgeden Karadeniz, kuzeydoğu bölgesinden Bartın, doğu bölgesinden Karabük, güney bölgeden bolu ve batı tarafından Düzce illeri ile çevrelenmiştir. Merkez olarak bilinen ilçeleri arasında; Alaplı, Çaycuma, Devrek, Gökçebey, Kilimli, Kozlu ve Ereğli gibi ilçeler bulunmaktadır. Çoğunluk arazileri ormanlık olan bu il, yılın her mevsimi yağışlı havaya müsaittir. Ulaşım olarak her türlü hava, kara, deniz ve demir yolu ulaşımları açısından hiçbir kısıtlanma olmadan hizmet vermektedir.

Türkiye’nin her bölge ve illerinde olduğu gibi Zonguldak ilimizin de kendine has yöresel yemekleri, gezilecek yerleri veya tarihi eserleri bulunmaktadır. Uğmaç çorbası, cevizli dolma, malay, tirit, pırasalı Macar, yapraklı sarma, cızlama, keşkek, cevizli kömeç, çöpele, beyaz baklava, hötürme, gartlaç gibi Zonguldak mutfağına ait yemekler bulunmaktadır. Halil Paşa Konağı, Tieion Antik Kenti ve Filyos Kalesi, Kozlu Ilıksu Kaplıcası, Gökgöl Mağarası, Cehennemağzı Mağaraları, Filyos Plajı, Fetih Çınarları, Kızılcapınar Baraj Gölü, Çayırköyü Su Mağarası, Çitdere Tabiat Koruma Alanı gibi insanı kendinden geçiren doğa güzellikleri ve tarihi müze ve eserleriyle de gezmeye değer bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir